projekt badawczy projekt badawczy
252
BLOG

Pytanie 10. Blogosfera lewicowa

projekt badawczy projekt badawczy Rozmaitości Obserwuj notkę 2

W czasach sprzed Salonu24 i w pierwszych latach jego działania panowała opinia, że blogosfera polityczna w Polsce jest raczej prawicowa. Część publicystów tłumaczyła to faktem, ze lewej stronie blogi były mniej potrzebne, ponieważ jej przedstawiciele częściej mogli swój punkt widzenia przedstawiać w mediach tradycyjnych. W póżniejszych czasach w Salonie pojawiły się blogi lewicowe (jak blogi Krytyki Politycznej czy Obywatela), pojawili się autorzy indywidualni... W czasach lubczasopism mamy Nowe Peryferie. Pojawili się też piszący dużo lewicowi blogerzy, czy można więc zaryzykować stwierdzenie, że obecnie blogosfera w Polsce jest bardziej zrównoważona, niż kilka lat temu? Po prawej stronie zaobserwować można więcej inicjatyw, zarówno wirtualnych - nowych portali, jak wyjść do realu - jak ob-ciach czy Las Smoleński. A co z lewą stroną? Tu liczę na głosy lewicowych blogerów.

10. 1 Czy nadal uważacie się mniejszość wśród prawicowej blogosfery? A może nigdy się za taką nie uważaliście?

10.2 Czy znane Wam są inicjatywy lewicowe, które oparte były na blogosferze, a które wyszły poza pisanie na blogach? Czy znane są Wam próby tworzenia platform blogowych przez lewicowych blogerów?

10.3 Jak oceniacie żywotność i kondycję lewicowej blogosfery?

10.4 Czy uważacie, że lewicowym blogerom jest łatwiej, czy trudniej zaistnieć w klasycznych mediach lub mediach elektronicznych nie będących blogowiskami?

10.5 Jakie zjawiska, blogi i teksty uważacie za najważniejsze dla lewicowej blogosfery?

Oczywiście chętnie przeczytam również opinie osób, które nie uważają się za blogerów lewicowych, a chciałyby podzielić się swoimi uwagami.

Uwagi dodatkowe:

Pisząc o blogach lewicowch mam na myśli blogi i autorów, uważających się za lewicowych, a nie wszystkie, które za lewicowe/lewackie uznają blogerzy prawicowi :) Natomiast nie mam nic przeciwko uwzględnieniu w odpowiedziach - mam nadzieję, ze takie się pojawią - blogi lewicujące (czyli nie lewicowe w sensie mocnym).

Pisząc o portalach mam na myśli inicjatywy oddolne, strocte blogerskie, nie portale w rodzaju Studia Opinii, które aspirują do miana czasopism internetowych i nie chcą być traktowane jako blogowiska, choć często zapraszają na swoje łamy blogerów. Ten wątek interesuje mnie raczej w kontekście pytania 10.4

 

Dziękuję za odpowiedzi.

na użytek przyszłej pracy doktorskiej prowadzę badania polskiej blogosfery politycznej. Swoje badania w s24 prowadzę za wiedzą i zgodą p. Igora Janke. W Salonie 24 publikuję od grudnia 2006 pod nickiem Budyń78, chciałbym jednak, na ile to możliwe, całkowicie oddzielić sprawy polityczne i bieżące od swoich badań, nie chciałbym też, by zarówno moje przekonania, jak przekonania moich potencjalnych rozmówców - blogerów i komentatorów - miały wpływ na przebieg tego projektu. Dlatego do jego realizacji otwieram całkowicie samodzielny i oddzielny blog. Z drugiej strony uważam, że byłoby nieuczciwe zatajenie przed użytkownikami mojej blogerskiej tożsamości, dlatego nie zamierzam jej ukrywać, mając nadzieję, że dla nikogo nie będzie ona przeszkodą w rzeczowej rozmowie na tej stronie. Z góry dziękuję za odpowiedzi na pytania, które będą pojawiały się na tym blogu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości